Național

Bucureștiul intră în scenariul verde și se aplică noi relaxări

Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a anunțat joi, după ședința Comitetului Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă, că decizia este de a trece Capitala în scenariul verde, ceea ce înseamnă că sălile de spectacol și restaurantele se deschid în interior la o capacitate de 50%.

Pot fi organizate evenimente culturale în aer liber cu până la 300 de participanți.

În ce privește școlile din București, vor fi deschise în totalitate după ce rata de infectare scade sub 1 la mie.

Restricțiile de circulație pentru timpul nopții rămân valabile pe perioada stării de alertă, a adăugat Alin Stoica.

{module G+articles (2)}

Rata de infectare continuă să scadă în București, astfel că joi a ajuns la 1,3 la mia de locuitori.

Întrebat când s-ar putea renunța la măști în aer liber, prefectul a răspuns că este o chestiune la care trebuie să răspundă epidemiologii.

„În București am atins astăzi 1 milion de persoane vaccinate cu cel puțin o doză, deci lucrurile arată încurajator. Dacă ne uităm la alte state, la peste 50 – 60% rată de vaccinare s-a renunțat la purtarea măștii și există și la noi inițiative și discuții ca, de exemplu, în spațiile de birouri sau în alte zone unde sunt doar persoane vaccinate să se renunțe la purtarea măștii, ceea ce poate fi o măsură bună”, a spus Stoica.

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.