EvenimenteRecomandate

Vagoane desprinse în mers pe ruta Oradea–Constanța. Călători blocați ore în câmp

O defecțiune tehnică survenită marți seara a dus la separarea unor vagoane ale unui tren InterRegio de pe ruta Oradea–Constanța, lăsând zeci de pasageri izolați între stațiile Crivadia și Merișor, în județul Hunedoara. Incidentul a avut loc la aproximativ 20 de kilometri de Petroșani și a provocat o întârziere considerabilă.

Primele informații arată că ruptura s-a produs în zona sistemului de cuplare, ceea ce a dus la desprinderea unei părți din garnitură. Locomotiva și câteva vagoane au reușit să ajungă în stația Bănița, iar ulterior, mecanicul a revenit pentru a prelua vagoanele rămase pe traseu.

„Au dus trenul așa până la prima stație, iar locomotiva s-a întors după celelalte două vagoane”, a relatat un pasager, citat de HotNews.

Reprezentanții CFR Călători au confirmat incidentul și au explicat că problema a fost generată de un defect la sistemul de cuplare. În cele din urmă, trenul a fost recompus, iar călătoria a continuat. Trenul IRN 1922, care urma să ajungă la ora 5:30 în Gara de Nord din București, a sosit cu o întârziere de peste patru ore.

Compania de transport feroviar a transmis că vagonul defect a fost înlocuit ulterior, în stația Craiova, din motive de siguranță. FOTO: arivă, caracter ilustrativ

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.