Externe

Un gimnast rus a afișat simbolul „Z” lângă un sportiv ucrainean, pe podiumul Cupei Mondiale de la Doha

Gimnastul de 20 de ani s-a clasat pe locul al treilea în finala de la paralele la concursul de la Doha, iar la ceremonia de premiere a afişat litera „Z” pe piept, lângă gimnastul ucrainean Ilia Kovtun, care cucerise aurul.

Forţele armate ruse au folosit litera „Z” ca simbol de identificare a vehiculelor lor în invadarea Ucrainei. Unii susţinători ai invaziei au folosit şi ei acest simbol.

„Federaţia Internaţională de Gimnastică poate confirma că va cere Fundaţiei de Etică în Gimnastică să deschidă o procedură împotriva lui Kuliak, în urma comportamentului şocant avut la Cupa Mondială pe aparate”, a anunţat FIG, într-un comunicat.

{module G+articles (2)}

FIG a anulat toate evenimentele programate în Rusia şi Belarus, adăugând că nu va organiza alte competiţii în cele două ţări până la noi ordine.

„FIG a adoptat mai multe măsuri contra Rusiei şi Belarus pe 4 martie. Din data de 7 martie 2022, sportivii şi oficialii ruşi şi belaruşi, inclusiv arbitrii, nu vor mai avea dreptul se a lua parte la competiţii organizate de FIG sau licenţiate de FIG”, a precizat organizaţia. FOTO: Twitter/ Rick Westhead

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.