ITM. Amendă de 60.000 de lei la o benzinărie din Slatina pentru folosire de forță de muncă la negru
Inspectorii ITM Olt au efectuat în luna iunie 221 de controale specifice, atât în domeniul relațiilor de muncă, cât și în domeniul securității și sănătății în muncă.
În urma verificărilor efectuate au fost identificate peste 254 deficiențe pentru care s-au dispus măsuri de remediere, iar pentru cele mai grave s-au aplicat 114 sancțiuni, din care 107 avertismente și șapte amenzi în valoare totală de 99.000 lei.
{module G+articles (2)}
Cele mai frecevente nereguli constatate au fost:
neplata lunară a drepturilor salariale la data înscrisă în contractul individual de muncă;
neacordarea repausului saptămânal și a concediului de odihnă;
netransmiterea la termen, în Registrul General de Evidență a Salariaților, a contractelor individuale de muncă și a modificărilor acestora;
neîncheierea în formă scrisă a contractelor individuale de muncă;
neacordarea și neverificarea folosirii echipamentului individual de protecție;
neefectuarea controlului medical periodic.
{module ADSKeep Article}
{module G+articles}
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

