Trafic feroviar blocat între Timișoara și Arad după prăbușirea unui cofrag pe șantier
Circulația trenurilor între Timișoara și Arad a fost suspendată luni, după ce armătura unui pasaj rutier aflat în construcție s-a prăbușit peste liniile de cale ferată. Trei trenuri sunt momentan afectate, iar autoritățile verifică zona pentru reluarea în siguranță a traficului.
Incidentul s-a produs pe Lotul 4 al modernizării magistralei Caransebeș – Lugoj – Timișoara – Arad, în apropierea localității Carani, județul Timiș. Cofragiul, destinat turnării betonului pentru consolidarea pasajului rutier peste calea ferată, s-a prăbușit pe șine. Din fericire, nu au fost raportate victime.
Potrivit CFR Timișoara, trenurile afectate sunt: 1539 Oradea – Timișoara, InterRegio Curtici – Craiova și Regio Timișoara Nord – Oradea. Echipele feroviare intervin pentru degajarea și asigurarea zonei.
Modernizarea Lotului 4, cu o lungime de 54,86 km, vizează creșterea vitezei, capacității și siguranței traficului feroviar. Lucrările sunt executate de asocierea Webuild Spa – Partecipazioni Italia Spa – Salcef Spa și au ajuns la aproximativ 25% din stadiul de execuție. FOTO: Opinia Timișoarei
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

