Căprioare omorâte cu otravă la Bălteni
Potrivit reprezentanţilor Agenţiei Judeţene pentru Vânătoare şi Pescuit Olt, animalele au fost otrăvite cu raticid, substanţă folosită pentru combaterea șoarecilor.
Directoru Agenției Județene pentru Vânătoare și Pescuit Sportiv (AJVPS) Olt, Mihai Albulescu, a declarat că două căprioare moarte au fost găsite luni, iar alte cinci marți de paznicii fondului de vânătoare.
Este posibil ca otrăvurile să fie puse de agricultori.
AJVPS Olt a sesizat poliţia, iar o căprioară a fost dusă la DSV pentru analize.
Pe cele trei fonduri de vânătoare din zonă trăiesc aproximativ 400 de exemplare de căprior.
{module G+articles}
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

