Sănătate

Focar de Coronavirus la Spitalul Schitu Greci

Având în vedere situația dată, la Spitalul de Psihiatrie Cronici Schitu Greci este un adevărat focar de COVID-19, vorbind în total de 15 persoane infectate.

După ce în weekend o pacientă a Spitalului de Psihiatrie Cronici Schitu Greci a fost confirmată cu noul coronavirus, alţi 14 bolnavi şi un infirmier au primit rezultat pozitiv la testele pentru coronavirus.

Potrivit managerului spitalului, toţi cei 14 pacienţi sunt izolaţi în pavilionul 6, pregătit cu saloane tampon.

Conducerea unităţii medicale, împreună cu DSP Olt au luat decizia testării tuturor pacienţilor. Totodată, întregul personal medical va fi supus testării.

Ancheta epidemiologică a Direcției de Sănătate Publică Olt este în desfășurare.

{module G+articles}

 

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.