Actualitate

O învăţătoare de doar 55 de ani, infectată cu COVID-19, a decedat

camelia ilieCamelia Ilie, în vârstă de 55 de ani, era învăţătoare la clasa a IV-a C. Aceasta nu a fost la şcoală a fost în vacanţa pentru preşcolari şi elevii din clasele primare.
Se pare că învățătoarea s-a infectat cu coronavirus în urma unei excursii la munte în weekend-ul trecut.
Camelia Ilie a crezut că este vorba despre o simplă răceală și a ales să se trateze acasă.
În cursul zilei de miercuri a acuzat şi alte simptome specifice infectării cu COVID-19. Internată la spitalul din Slatina, a avut nevoie ventilare mecanică. Din păcate, s-a stins din viață pe patul spitalului.
Învăţătoarea nu era cunoscută cu alte afecţiuni.
„Vestea ne-a şocat pe toţi. Este tragic şi ne pare rău tuturor. Suntem în stare de şoc”, a spus directorul Şcolii „Eugen Ionescu”, Gabriela Constantinescu.

Colegii Cameliei Ilie au postat un impresionant mesaj de condoleanțe pe pagina de Facebook a școlii.

„Camelia ILIE, profesor pentru învățământul primar la Școala Gimnazială “Eugen Ionescu” Slatina, s-a stins prea devreme și prea brusc, într-o toamnă tristă, fumurie…

Întregul corp profesoral, părinții și elevii surprinși de vestea dispariției fulgerătoare a doamnei Camelia ILIE îi aduc un pios omagiu, un buchet de gânduri sincere, într-un moment de grea încercare pentru familie și pentru întreaga comunitate educațională.

Dumnezeu să o ierte și să o odihnească în pace și lumină!”, au scris colegii învățătoarei.

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.