Sănătate

Purtarea măștii redevine obligatorie în Spitalul Județean de Urgență Slatina

Măsurile de protecție și prevenire împotriva răspândirii virusului SARS-CoV-2 revin în Spitalul Județean de Urgență Slatina. Astfel, de luni, 11 iulie, purtarea măștii de protecție redevine obligatorie atât pentru personalul medical, cât și pentru aparținători și vizitatori, potrivit unor surse medicale.

De asemenea, se va pune accent pe triajul epidemiologic al pacienților și aparținătorilor.

Aceste măsuri au fost decise vineri de conducerea unității sanitare, pe fondul creșterii incidenței cazurilor de COVID-19 în Olt.

{module G+articles (2)}

Vineri, în județul Olt, incidența cumulată în ultimele 14 zile la 1000 de locuitori era de 0,21 cazuri la mie.

Pe primul loc se află comuna Giuvărăști, cu 1,45 cazuri la mia de locuitori, urmată de Osica de Sus, cu 1,36 cazuri/1000 locuitori, Făgețelu și Stoicănești, ambele cu 1,3 cazuri/1000 de locuitori.

{module ADSKeep Article}
{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.