Arhivă

11000-de-oameni-din-opt-localiti-nemene-evacuai

 

În jurul orei 19.00 a început evacuarea unor persoane greu transportabile. Oamenii vor merge la rude şi la instituţii unde au fost amenajate locuri de cazare. Măsura a fost luată pentru că autorităţile se aşteaptă la o creştete semnificativă a cotelor râului Siret. Pentru prevenirea inundaţiilor, în prezent se lucrează la supraînălţarea unor diguri de pe râul Siret, în mai multe localităţi. Reprezentantul ISU Neamț a mai spus că, totodată, se fac diguri de protecţie din saci cu nisip în oraşul Bicaz. În judeţul Neamţ, precum şi în judeţele Suceava şi Iaşi s-a decis, marţi seară, instituirea stării de alertă.

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.