Actualitate

ANM a emis cod galben de ploi, vânt, vijelii și grindină în aproape jumătate din țară

Potrivit ANM, până miercuri dimineață vor fi averse însoțite de descărcări electrice, vânt, vijelii și grindină. Avertizarea a intrat în vigoare marți, 27 septembrie, la ora 11:00 și este valabilă până miercuri, 28 septembrie, ora 06:00.

În intervalul menționat, în Banat, Oltenia, sudul Crișanei, vestul și sud-vestul Transilvaniei, vestul Munteniei și la munte vor fi averse, pe alocuri însoțite, îndeosebi în sud-vestul teritoriului, de descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină. În intervale scurte de timp, precum și prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 25…30 l/mp și izolat 40…50 l/mp.

{module ADSKeep Article}

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.