ANM: Cod galben de furtuni în peste trei sferturi din ţară, marţi
Potrivit meteorologilor, marţi, între orele 11:00 – 21:00, în Moldova, Oltenia, Muntenia, Dobrogea şi local în Transilvania, temporar vântul va avea intensificări, cu viteze la rafală de peste 55 – 75 km/h şi izolat 80 km/h. Vor fi perioade cu vijelii, frecvente descărcări electrice, grindină şi averse torenţiale, iar cantităţile de apă vor depăşi 20 – 30 l/mp.
{module G+articles (2)}
ANM precizează că indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi al disconfortului termic în sudul Olteniei, sudul şi estul Munteniei, vestul Dobrogei şi în extremitatea sudică a Moldovei.
De asemenea, pe parcursul zilei de miercuri, în intervalul orar 8:00 – 21:00, va fi în vigoare un al doilea Cod galben de vremea rea, când, în judeţele Suceava, Botoşani, Neamţ, Iaşi, Bacău şi Vaslui, vântul va avea intensificări cu viteze de 55 – 75 km/h. AGERPRES
{module ADSKeep Article}
{module G+articles}
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

