Bărbat din Slătioara arestat după ce și-a agresat fosta soție și a încălcat ordinul de protecție
Un bărbat de 34 de ani, din comuna Slătioara, a fost arestat preventiv după ce și-a lovit fosta soție și a ignorat ordinul de protecție emis pe numele său. Victima, cu șapte ani mai tânără, este din Brebeni.
Incidentul care a declanșat măsurile poliției a avut loc în noaptea de 10 spre 11 noiembrie, când bărbatul s-a prezentat la domiciliul fostei soții și a exercitat acte de violență asupra acesteia. Apelul la 112 a alertat poliția, iar echipajele Secției de Poliție Rurală 4 Coteana s-au deplasat de urgență la fața locului.
„Din verificările preliminare, s-a stabilit că bărbatul a încălcat ordinul de protecție emis anterior de Judecătoria Slatina și a agresat fizic femeia”, a declarat inspectorul Claudiu Șerban, purtător de cuvânt al IPJ Olt.
Ca urmare a probatoriului administrat, pe 15 noiembrie, sub supravegherea procurorului de la Parchetul Slatina, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.
A doua zi, 16 noiembrie, bărbatul a fost prezentat în fața Judecătoriei Slatina, care a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile. Decizia nu este definitivă și a fost contestată de inculpat.
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

