Evenimente

Bărbat din Vâlcea, sancționat pentru abandonarea unui câine la Teslui

În urma sesizării, polițiștii au demarat investigațiile, reușind să-l identifice pe făptaș. Este vorba despre un bărbat de 64 de ani, din comuna Ștefănești, județul Vâlcea. Acesta a fost sancționat contravențional conform prevederilor Legii 205/2004 privind protecția animalelor, care interzice abandonarea sau alungarea animalelor aflate în grija oamenilor.

Abandonul animalelor este sancționat aspru de lege
Potrivit IPJ Olt, abandonarea sau alungarea unui animal a cărui supraviețuire depinde de îngrijirea umană se sancționează cu amenzi cuprinse între 3.000 și 12.000 de lei. Acest incident subliniază importanța respectării legislației privind protecția animalelor și responsabilitatea morală a proprietarilor de animale.

Poliția reamintește cetățenilor că orice act de cruzime sau neglijență față de animale poate avea consecințe legale grave și încurajează raportarea promptă a unor astfel de fapte.

Acest caz servește drept un exemplu clar al eforturilor autorităților de a combate abuzurile asupra animalelor și de a proteja drepturile acestora. Dacă sunteți martorul unui act de abandon sau maltratare a animalelor, anunțați autoritățile pentru a contribui la reducerea acestui fenomen. Fotografie Arhiva SlatinaTa.

 

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.