Național

Colegii polițistului lovit în mall la Timișoara nu au intervenit. Poliție: Nu au vrut ca situația să escaladeze

Poliţia a fost sesizată că în mall a izbucnit un scandal, iar polițistul a intervenit să aplaneze conflictul, moment în care a fost lovit de interlop. Poliţistul a fost agresat în timp ce făcea controale în barurile din zonă, pentru a vedea dacă accesul se face pe baza certificatului verde.

Biroul de presă al Poliţiei Timiş a precizat că nu se poate lua în discuţie o lipsă de reacţie din partea Poliţiei, ci se poate vorbi de ”o corectă evaluare a situaţiei de fapt, astfel încât conflictul să nu escaladeze şi să nu survină rănirea altor persoane”.

„Esenţial de precizat este că bărbatul (agresorul – n.r.) a fost imobilizat la faţa locului de către ceilalţi poliţişti, care se aflau în misiune. Acesta a fost reţinut pentru 24 de ore, ulterior primind mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile, în prezent aflându-se în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul Poliţiei Timiş”, a arătat sursa citată.

{module G+articles (2)}

Prefectul de Timiş, Mihai Ritivoiu, le-a cerut poliţiştilor timişeni, să acţioneze cu ”maximă fermitate” la cea mai mică tentativă de sfidare, scrie Agerpres.

„Filmarea de la Mall, cu lipsa de acţiune a colegilor poliţistului, în timp ce acesta este lovit, sunt revoltătoare. Cer poliţiştilor timişeni să acţioneze cu maximă fermitate la cea mai mică tentativă de sfidare. Mă voi deplasa personal la sediul IPJ Timiş pentru a transmite colectivului acest mesaj. Avem nevoie de instituţii puternice şi respectate. Este singura variantă pentru ca cetăţeanul să-şi recapete încrederea că este protejat şi apărat”, a transmis Mihai Ritivoiu, pe Facebook.

{module G+articles (2)}