Trei bărbați din Slatina, reținuți pentru furtul unei autoutilitare de 30.000 €
Trei bărbați din Slatina au fost reținuți de polițiștii olteni după ce ar fi furat o autoutilitară evaluată la aproximativ 30.000 de euro. Incidentul a avut loc în perioada 22–23 iulie 2025, autoutilitara fiind parcată pe un teren viran de pe strada Crișan, din municipiu.
Potrivit IPJ Olt, la data de 23 iulie, în jurul orei 04:50, un bărbat din județul Bistrița Năsăud a sesizat prin 112 dispariția vehiculului său, solicitând intervenția poliției. „S-a constituit un dosar penal pentru furt calificat, iar cercetările au vizat identificarea autorilor și recuperarea prejudiciului”, a declarat agentul principal Ionuț Mitrică, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Olt.
După mai multe verificări, polițiștii au stabilit că trei bărbați cu vârste între 38 și 51 de ani, din Slatina, ar fi implicați în comiterea faptei.
În cursul zilei de 11 septembrie, oamenii legii au efectuat percheziții la locuințele suspecților, ridicând bunuri de interes pentru dosar. Cei trei au fost conduși la sediul Poliției pentru audieri și, ulterior, reținuți pentru 24 de ore sub supravegherea procurorului de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slatina. Aceștia urmează să fie prezentați magistraților pentru măsuri legale suplimentare.
Activitățile au fost realizate cu sprijinul Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Criminalistic, Biroului de Ordine Publică Slatina și al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Olt.
IPJ Olt reamintește cetățenilor să adopte măsuri preventive pentru protecția bunurilor personale și să sesizeze imediat poliția în cazul oricărei situații care le-ar putea pune în pericol siguranța.

