Sănătate

Coronavirus Olt. 48 de cazuri, 14 vindecați, 2 decese

„Dintre persoanele confirmate pozitiv, 14 persoane au fost declarate vindecate și au fost externate din unitățile spitalicești, 1 persoană fiind externată astăzi.

Totodată, până acum, 32 persoane diagnosticate pozitiv cu infecția cu Covid-19 se află internate în spital.

Au fost înregistrate 2 decese ale unor persoane confirmate cu virusul Covid-19.

În județul Olt, în carantină instituționalizată sunt 235 de persoane. Alte 823 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.“, se arată într-un comunicat al Prefecturii Olt.

Până la acest moment, pentru județul nostru, au fost prelucrate 1255 de teste Covid-19, dintre care 5 teste în ultimele 24 de ore.

Joi încă un pacient diagnosticat cu virusul SARS-CoV-2 a fost declarat vindecat și a fost externat din unitatea medicală în care a primit tratament de specialitate.

Pacientul, care a fost internat în Spitalul “Victor Babeş” Bucureşti şi externat joi, este patronul firmei de confecţii textile Vas Co Tricot, din municipiul Caracal, cel care a intrat în contact direct cu primul caz înregistrat la fabrică, respectiv contabila de 59 de ani, din localitate, care a fost diagnosticat cu virusul COVID-19 pe 23 aprilie.

{module G+articles}