Actualitate

Coronavirus Olt. 49 de cazuri, 25 vindecați, 2 decese

Bilanțul Direcţiei de Sănătate Publică Olt arată 49 de îmbolnăviri, 25 de vindecaţi şi două persoane decedate din cauza coronavirusului.

„Conform datelor transmise de către Direcția de Sănătate Publică Olt, în judeţul Olt nu s-au înregistrat cazuri noi de îmbolnăvire cu Covid-19 în ultimele 24 ore. Dintre persoanele confirmate pozitiv, 25 persoane au fost declarate vindecate și au fost externate din unitățile spitalicești, 5 persoane fiind externate astăzi. Totodată, până acum, 22 persoane diagnosticate pozitiv cu infecția cu Covid-19 se află internate în spital”, se arată într-un comunicat de presă al Prefecturii Olt.

Încă cinci persoane diagnosticate cu Coronavirus, vindecate și externate

În cursul zilei de duminică au fost declarați vindecați și externați cinci pacienți.

La nivelul județului Olt, în ultimele două zile au fost efectuate 146 de teste pentru depistarea noului Coronavirus.

Datele oficiale ale specialiștilor în sănătate publică mai arată că 280 de persoane continuă să fie în carantină instituționalizată, iar alte 437 sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală. Până la acest moment, în județ s-au prelucrat și 1.440 de teste pentru depistarea SARS-CoV-2, 146 dintre acestea fiind în ultimele 48 de ore.

{module G+articles}