Sănătate

Coronavirus Olt. 77 noi cazuri de infecție și două decese

Față de ziua anterioară, sunt 77 infecții noi cu coronairus SARS-CoV-2 înregistrate în județ. De la începutul pandemiei bilanțul total al acestora a ajuns la 2423 cazuri de coronavirus.

Potrivit GCS, distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, în ultimele 24 de ore, nouă persoane au fost reconfirmate pozitiv la noul Coronavirus.

Totodată au fost înregistrate încă două decese în județul Olt. Bilanțul deceselor din cauza coronavirus, de la începutul pandemiei, a ajuns în județul Olt la 89.

Este vorba despre două femei care au decedat din cauza coronavirus.

Una dintre femei, în vârstă de67 de ani, a fost testată pozitiv la coronavirus într-un centru medical priva pe 8 octombrie. Cinci zile mai târziu a fost internată la Spitalul Caracal, iar ziua următoare, respectiv miercuri, 14 octombrie, a decedat. Femeia a murit în urma unui stop cardiorespirator, sepsis nespecificat și infecție COVID. Comorbidități având obezitate grad III, hipertensiune arterială și hipertiroidie.

Celălalt deces este al unei femei de 78 de ani, din comuna Vișina, internată pe 27 septembrie la Spitalul Caracal. Miercuri, 14 octombrie, femeia a încetat din viață. Cauza decesului: stop cardiorespirator ireversibil, pneumonie și infecția COVID. Comorbidități: hipertensiune arteriala grad III – formă cu risc vascular mare, regurgitare aortică moderată și regurgitare mitrală moderată.
{module G+articles (2)}

O nouă zi cu peste 4.000 de îmbolnăviri

În ultimele 24 de ore au fost 4.013 cazuri noi de COVID-19, din 29.646 de teste efectuate. Alți 73 de români au murit din cauza infecțiilor cu coronavirus, iar la ATI a fost înregistrat un nou număr record de pacienți – 721.

Până astăzi, 15 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 168.490 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

125.009 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.013 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 691 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.
{module G+articles (2)}

Record de pacienți la ATI

Până astăzi, 5.674 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 14.10.2020 (10:00) – 15.10.2020 (10:00) au fost raportate 73 de decese (46 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 decese la categoria 50-59 de ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.611. Dintre acestea, 721 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 2.770.481 de teste. Dintre acestea, 29.646 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 17.575 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.081 la cerere.

Focar de coronavirus la căminul de bătrâni din Slatina. 28 de angajați confirmați pozitiv

{module G+articles}