JustițieNaționalRecomandate

Directorul AFIR, Adrian Chesnoiu, condamnat la 4 ani de închisoare

Directorul general al Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Adrian Chesnoiu, a fost condamnat miercuri la patru ani de închisoare cu executare într-un dosar legat de fraudarea unor concursuri de angajare organizate în cadrul Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Decizia a fost pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție și nu este definitivă.

Potrivit informațiilor publicate de HotNews.ro, instanța l-a găsit vinovat într-un dosar care vizează modul în care ar fi fost influențate concursuri pentru ocuparea unor funcții din structurile Ministerului Agriculturii. Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, judecătorii au admis acțiunea civilă formulată de minister și l-au obligat pe Chesnoiu să plătească 50.995 de lei, reprezentând cheltuieli salariale aferente perioadei 1 aprilie – 28 iunie 2022.

De asemenea, acesta trebuie să achite către stat suma de 13.500 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare. Hotărârea instanței poate fi atacată cu apel.

Dosarul în care a fost judecat fostul ministru

În decembrie 2022, Direcția Națională Anticorupție l-a trimis în judecată pe Adrian Chesnoiu, pe atunci ministru al Agriculturii în Guvernul condus de Nicolae Ciucă. Procurorii l-au acuzat de abuz în serviciu și de instigare la permiterea accesului unor persoane neautorizate la informații care nu erau destinate publicității.

Anchetatorii susțin că, în perioada 9 februarie – 11 aprilie 2022, Chesnoiu ar fi determinat un subordonat, membru în mai multe comisii de examinare, să transmită subiecte de concurs către o persoană apropiată, Andrei-Cristian Răducan. Ulterior, o parte dintre aceste informații ar fi ajuns la candidați considerați favoriți în competițiile pentru ocuparea unor posturi din direcții județene ale Ministerului Agriculturii.

Funcțiile vizate de concursuri erau cele de consilier clasa I, șef serviciu, director executiv adjunct și director executiv.

Potrivit procurorilor, subiectele ar fi ajuns la candidații Aurel Sandu, Mihai-Cosmin Corobea, Mihai Pârv și Cătălin Ionuț Lăscaie. Într-unul dintre cazuri, anchetatorii susțin că, în urma intervenției directe a ministrului, membrii comisiei ar fi fost nevoiți să îl promoveze pe unul dintre candidați, deși acesta nu obținuse punctajul necesar.

În urma ocupării funcției, persoana respectivă ar fi încasat venituri salariale de 50.995 de lei, sumă pe care instanța a decis să o recupereze.

Demisie din funcția de ministru și revenire în conducerea AFIR

După declanșarea anchetei penale, Adrian Chesnoiu a demisionat din funcția de ministru al Agriculturii în anul 2022. Ulterior, în decembrie 2024, a fost numit director general al AFIR, instituție aflată în subordinea Ministerului Agriculturii.

Ce rol are AFIR în gestionarea fondurilor europene

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale este instituția care gestionează implementarea tehnică și financiară a unor programe majore de finanțare pentru mediul rural.

Printre acestea se numără Programul Național de Dezvoltare Rurală 2014–2020 și Planul Strategic 2023–2027. În actuala perioadă de programare, agenția administrează modul în care sunt distribuite aproape șase miliarde de euro din Pilonul II al Planului Strategic, fonduri provenite din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală.

Separat, instituția gestionează și programe finanțate de la bugetul de stat, precum schema de ajutor de stat INVESTALIM, destinată sectorului procesării alimentare.

Beneficiarii finanțărilor administrate de AFIR sunt, în principal, fermieri, antreprenori din industria alimentară și autorități locale din mediul rural. Structura instituției include 13 direcții specializate la nivel central, opt centre regionale și 41 de oficii județene.