Evenimente

Două persoane rănite într-un accident rutier, la Slatina

 {module G+VFix}

accident strada cireasov slatina 2„Pompierii au acționat pentru extragerea victimei, în vârstă de 55 de ani, din municipiul Slatina, concomitent cu acordarea îngrijirilor medicale tuturor persoanelor implicate în accident. Pentru extragerea victimei, salvatorii au îndepărtat mai multe elemente de caroserie, victima fiind preluată, conștientă, de echipaje medicale. Pacienta prezenta traumatism de șold, traumatism la membrul superior drept și multiple excoriații, fiind transportată la UPU Slatina. Tot la UPU Slatina a fost transportat și șoferul unuia dintre autoturisme, în vârstă de 58 de ani, din municipiul Slatina, cu traumatism toracic”, a declarat Alin Băsășteanu, purtător de cuvânt al ISU Olt.

Celelalte două persoane implicate în accident au refuzat transportul la spital.

Din primele date s-a stabilit că vinovat de producerea accidentului este bărbatul de 58 de ani, din Slatina, care a efectuat un viraj la stânga fără să se asigure. Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporala din culpă.

Ambii șoferi au fost testați de polițiști cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind nevativ, iar în cauză s-a deschis dosar penal în care se fac cercetări pentru comiterea infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.