Arhivă

episcopia-slatinei-la-ceas-aniversar

CATEDRALA-EPISCOPALA-SLATINA-1

Episcopia Slatinei şi Romanaţilor sărbătoreşte astăzi, de praznicul Buna Vestire, şase ani de la înfiinţare.

Momentul aniversar este marcat prin oficierea Sfintei Liturghii la altarul noii Catedrale episcopale cu hramul ”Înălţarea Domnului”, din Slatina, de către un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi, în frunte cu Înaltpreasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.

La eveniment participă alături de Mitropolitul Olteniei Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. În urmă cu şase ani, la data de 25 martie, odată cu instalarea în scaunul episcopal a Preasfinţitului Sebastian, au fost aleşi ca ocrotitori ai nou înfiinţatei eparhii, Sfinţii Martiri Brâncoveni.

Întronizarea Preasfinţitului Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor (arhiva www.slatinata.ro)

{youtube}0bKnxpgjrwc{/youtube}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.