guvernul-a-majorat-impozitul-perceput-persoanelor-care-dein-mai-multe-locuine
Astfel, impozitul va fi majorat cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu, cu 150% pentru a doua clădire în afara adresei şi cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara adresei de domiciliu, au declarat agenţiei MEDIAFAX surse oficiale.
În prezent, în baza Codului Fiscal, dacă o persoană fizică are în proprietate două sau mai multe clădiri utilizate ca locuinţă, care nu sunt închiriate unei alte persoane, impozitul pe clădiri este majorat cu 15% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu, cu 50% pentru cea de-a doua clădire, cu 75% pentru cea de-a treia clădire şi cu 100% pentru cea de-a patra clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu.
Decizia de majorarea a impozitelor pe proprietate a fost luată în şedinţa de miercuri a Guvernului, printr-o ordonanţă de modificare a Codului Fiscal care nu mai face referire la achitarea vreunei taxe de solidaritate valabilă doar în acest an, cum era prevăzut în proiectul iniţial. (Mediafax)