Național

Guvernul analizează interzicerea circulației pe timpul nopții

Surse guvernamentale susțin că secretarul de stat Raed Arafat ia în calcul să propună Guvernului restricționarea deplasării populației pe perioada noapții. O altă măsură discutată de autorități este cea a obligativității purtării măștii de protecție pe tot teritoriul național, indiferent de rata de incidență, precizează Digi24.

La ultima ședință a Comitetului Național pentru Situații de Urgență, care a avut loc luni, autoritățile au decis ca mască de protecție să fie obligatorie în tot județul, dacă rata de incidență este mai mare de 1,5 la mia de locuitori (față de 3/mie, varianta inițială).

Propunerea ar putea fi însă modificată, susțin surse guvernamentale, fiind luată în calcul obligativitatea purtării măști în toată țara, indiferent de rata de incidență.

De asemenea, aceleași surse susțin că autoritățile iau în calcul interzicerea deplasărilor pe timpul nopții, cel mai probabil în intervalul 22:00-6:00. Măsura ar putea fi aplicată doar în localitățile cu o rata mare a infecțiilor, însă se discută și posibilitatea de a fi introdusă la nivel național.

Măsurile care vor fi propuse în ședința CNSU vor fi mai apoi aprobate în ședința de guvern de la ora 19:00.

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.