Național

Harghita intră în scenariul roșu. Numărul îmbolnăvirilor a explodat în Timiș

Bucureștiul a depășit pragul de 3 la mie la sfârșitul săptămânii trecute, iar acum a ajuns la o rată de infectare de 3,33, în ușoară creștere de la 3,31 ieri. În Capitală au fost confirmate în ultimele 24 de ore 685 de cazuri noi.

Alba rămâne județul cu cea mai mare rată de infectare, 3,54 la mie, față de 3,37 ieri. Aici sunt 96 de cazuri noi de COVID, conform ultimului bilanț.

Urmează Clujul, cu rată de infectare 3,18 și 273 de cazuri noi de COVID-19.

Harghita are azi o rată de infectare de 3 la mie, iar de la ultimul bilanț au fost 130 de infectări noi cu coronavirus.

O incidență tot mai mare se înregistrează în Sibiu, care a ajuns la 2,78 la mie, cu 160 de cazuri noi în ultimele 24 de ore.

Cel mai ridicat număr de infectări, după București, a fost înregistrat însă în Timiș, 333 de cazuri de COVID-19 de la ultimul bilanț, față de 205 de cazuri noi confirmate ieri. Aici, rata de infectare este 2,59.

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.