Utile

Horia Colibășanu a început ascensiunea pe Everest

Ultima urcare a însemnat și dormitul peste noapte, în cort, la minus 17 grade Celsius. Peste aproximativ trei săptămâni, Horia Colibășanu ar putea fi primul român care a urcat pe Everest 8848 m practicând alpinism pur  – fără șerpași, fără oxigen suplimentar. Anul acesta, are loc cea de-a 19 expediție internațională a lui Colibășanu, Everest fiind al optulea vârf de peste opt mii de metri pe care sportivul dorește să îl aibă în palmares.

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.