Întâlnire relaxată între Ilie Bolojan și Viktor Orban. Ce spune Kelemen Hunor despre discuțiile dintre cei doi
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a vorbit joi, la Miercurea-Ciuc, despre întrevederea informală care a avut loc cu o seară înainte la Palatul Victoria, între premierul ungar Viktor Orban și noul șef al Guvernului român, Ilie Bolojan. Potrivit acestuia, discuțiile s-au desfășurat într-un ton neașteptat de degajat, iar subiectele abordate au vizat atât relațiile bilaterale, cât și colaborări concrete în domenii cheie.
Kelemen a fost prezent la întâlnirea care a durat aproape două ore și a subliniat că gestul premierului maghiar de a se întâlni cu omologul român, chiar și informal, este unul cât se poate de firesc în context european.
„A fost o primă întâlnire în calitate oficială între Ilie Bolojan și Viktor Orban, pentru că anterior se mai văzuseră când Bolojan era interimar la Cotroceni. Însă această vizită informală este parte din normalitatea europeană. Dacă un prim-ministru se află în vizită în alt stat din regiune, e absolut natural să existe un astfel de dialog direct”, a afirmat liderul UDMR, citat de Agerpres.
Economia, o prioritate în dialogul bilateral
Potrivit lui Kelemen Hunor, în centrul discuției s-a aflat nevoia de a consolida relațiile româno-maghiare, în special pe plan economic. Acesta a subliniat că balanța comercială între cele două țări este dezechilibrată în favoarea Ungariei și că există domenii în care cooperarea poate fi substanțial îmbunătățită.
„Este loc de mult mai mult în colaborarea economică – în agricultură, în industria alimentară, în energie. Sunt domenii în care putem construi parteneriate solide. Momentan, deficitul comercial este ridicat și dezavantajos pentru România”, a explicat Hunor.
Ton cordial și discuții deschise
Un alt aspect remarcat de liderul UDMR a fost atmosfera relaxată și constructivă a întâlnirii. Acesta a mărturisit că a fost surprins de cât de deschise și echilibrate au fost discuțiile dintre cei doi oficiali.
„Am fost plăcut surprins de tonul dialogului. S-a discutat deschis despre provocările cu care se confruntă fiecare țară – de la deficitele bugetare la gestionarea datoriei publice. Fiecare a împărtășit din experiența guvernării și a fost o discuție matură, fără ocolișuri, dar în același timp relaxată. A durat aproape două ore și totul a fost abordat foarte corect”, a spus Kelemen Hunor.
Invitație oficială pentru o vizită la Budapesta
La finalul întrevederii, premierul Viktor Orban l-a invitat oficial pe Ilie Bolojan să efectueze o vizită la Budapesta. Deocamdată este vorba de o invitație verbală, însă liderii urmează să stabilească în perioada următoare data și formatul oficial al deplasării.
„Premierul Orban i-a transmis lui Ilie Bolojan: «Te aștept la Budapesta și oficial, dacă accepți invitația». Iar răspunsul lui Bolojan a fost pozitiv: «Da, vom stabili detaliile mai târziu»”, a relatat liderul UDMR.
Eveniment separat la Miercurea-Ciuc
Declarațiile au fost făcute de Kelemen Hunor în cadrul unui eveniment organizat joi dimineață, la Miercurea-Ciuc, de Consiliul Județean Harghita, unde au fost predate 16 microbuze școlare electrice, achiziționate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).