ActualitateEconomie

Noi scumpiri la alimente în România: Prețuri cu până la 35% mai mari, anunță INS

România se confruntă cu un nou val de scumpiri la alimente, potrivit celui mai recent raport publicat de Institutul Național de Statistică (INS). Estimările arată că prețurile produselor alimentare ar putea crește, în medie, cu 35% în următoarele trei luni, ceea ce generează îngrijorare în rândul populației.


Estimările Economiștilor: Creșteri de 35% sau doar Inflație?

În timp ce INS estimează o creștere abruptă a prețurilor la raft, economiștii privesc cu scepticism această prognoză. Profesorul de economie Radu Ciobanu subliniază că o majorare medie de 35% este nerealistă.

„Pe anumite produse alimentare, punctual, putem vedea creșteri majore, dar pentru produsele de larg consum, creșterea va fi în sensul inflației prognozate de Banca Națională a României, adică între 5% și 7% până la finalul anului 2025”, explică acesta.

Creșteri de Prețuri și în Alte Domenii

Pe lângă sectorul alimentar, și imobiliarele vor resimți presiuni financiare. Dezvoltatorii estimează că, deși numărul de locuințe finalizate va rămâne constant, prețurile ar putea crește cu 33%. Bogdan Ivan, președintele Asociației Dezvoltatorilor Imobiliari din România, explică: „Această creștere este determinată de eliminarea unor taxe din construcții, majorarea impozitelor pe forța de muncă și introducerea unor noi impozite pe dividende”.

Sectorul serviciilor nu rămâne nici el imun, cu o prognoză de creștere a prețurilor de 19%. Acest domeniu a contribuit semnificativ la accelerarea inflației în ultimele luni.

Românii așteaptă acum să vadă dacă aceste estimări se vor concretiza, într-un climat economic tot mai tensionat.