Preotul din Bîrza, care a accidentat mortal un copil, condamnat definitiv la 6 ani de închisoare
Decizia magistraților Curții de Apel Craiova a fost dată miercuri, 2 martie.
„Obligă partea responsabilă civilmente S.C. Euroins România Asigurare Reasigurare S.A. la plata sumei de 23.796 lei daune materiale, către părţile civile Neacşu Valentina Marilena, Neacşu Nicolae şi Neacşu Alexandru Mihai. Majorează cuantumul daunelor morale acordate părţilor civile, astfel:
- de la suma de 30.000 de euro, echivalentul în lei la cursul BNR din ziua plăţii, acordată părţii civile Neacşu Alexandru prin reprezentanţi legali Neacşu Valentina Marinela, Neacşu Nicolae, la suma de 200.000 euro, care se va plăti prin echivalent in lei calculat la cursul BNR de la data plăţii efective,
{module G+articles (2)}
- de la suma de 40.000 de euro, echivalentul în lei la cursul BNR din ziua plăţii, acordată fiecăreia dintre părţile civile Neacşu Valentina Marinela şi Neacşu Nicolae, la suma de 200.000 euro, pentru fiecare dintre acestia, care se va plăti prin echivalent in lei calculat la cursul BNR de la data plăţii efective”, se mai arată în decizia Curţii de Apel Craiova.
Preotul din satul Braneţ, care a lovit mortal copilul de 15 ani, avea o alcoolemie de 0,45 miligrame per litru. De asemenea, a modificat probe de la locul accidentului.
Pe 6 ianuarie 2021, Florian Negrea Uțoiu a fost arestat preventiv, de la acea dată și până în prezent fiind în arest. Foto: arhivă
Bobicești: Preotul din Bârza, a lovit mortal cu mașina un adolescent de 15 ani
{module G+articles}
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

