Profesoară din Bihor, cercetată penal pentru că nu poartă mască la ore și a instigat și alți dascăli și părinți
Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, pe numele profesoarei a fost dechis dosar penal pentru infracțiunile de zădărnicire a combaterii bolilor, nerespectarea măsurilor de securitate şi sănătate în muncă şi abuz în serviciu.
Procurorii spun, într-un comunicat de presă transmis marți, că de la începutul anului şcolar, respectiv din 1 septembrie, profesoara, titular la Şcoala Gimnazială nr.1 Bulz, care predă și la Şcoala Gimnazială Dacia din Oradea, nu a purtat mască de protecţie, fiindu-i atrasă atenţia în repetate rânduri, fără a se conforma.
Conform sursei citate, profesoara a instigat şi alte cadre didactice şi părinţi să nu poarte mască și să îi lase pe copii fără mască la orele ei.
eBihoreanul scrie că Inspectoratul Judetean Scolar a reclamat-o procurorilor pe profesoara de limba engleză încă din luna septembrie, la scurt timp de la debutul anului şcolar. Între timp, femeia a participat şi la protestele împotriva purtării măştilor de protecţie organizate în Oradea.
{module G+articles (2)}
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

