Rafila a anunțat cum va funcționa certificatul verde la locul de muncă
Ministrul a anunțat și că vor fi acordate 15 vouchere electronice pentru testarea angajaților, pentru a nu „crea o presiune foarte mare nici pe angajator și nici pe angajați”. Proiectul de lege ar putea fi adoptat prin asumarea răspunderii.
„Este vorba despre o propunere pe care noi am făcut-o, din partea Ministerului Sănătății, lucrată împreună cu experții de la Institutul Național de Sănătate Public.
Cred că această măsură, alături de măsurile generală de sănătate publică, este un demers rațional.
Ne preocupă toți bolnavii din România, nu doar cei care sunt infectați cu noul coronavirus”, a spus ministrul Sănătății.
{module G+articles}
Trei alternative în certificat și 15 vouchere electronice pentru testare
Întrebat ce prevede proiectul de lege, Rafila a răspuns:
„Prevede utilizarea unui certificat electronic Covid care are cele trei alternative disponibile, respectiv vaccinare, trecere prin infecție și testare. Ca să nu creem o presiune foarte mare pe angajator și nici pe angajați, am propus acordarea acestui pachet de 15 vouchere electronice, încercăm să le facem electronice ca să fie usor de utilizat, care pot fi utilizate la oricare dintre operatorii sau oricare dintre locurile de testare, indiferent că vorbim despre medicii de familie, despre farmacii, despre laboratoare.
El va avea o valoare standard, decontabilă de către aceste persoane sau instituții care efectuează testarea și valabilitatea sau durata utilizării lor va fi în acest interval de timp în care va fi nevoie de certificat.(…) Fiecare voucher înseamnă o testare. Cele 15 teste acoperă o perioadă de 30 de zile lucrătoare sau 42 de zile calendaristice, adică 6 săptămâni
Diferența față de forme anterioare sau chiar de experiența altor țări este că introducem un mecanism de utilizare a certificatului atunci când avem o creștere timp de trei săptămâni consecutiv cu un anumit indice, de 1,5, indice mediu. Renunțarea la certificat se face când trendul devine descrescător, iar incidența sub 1 la mie”.
{module G+articles (2)}
Legat de cei care ar putea fi exceptați de la acest certificat, persoanele care lucrează de acasă sau în regim de telemuncă, Rafila a precizat:
„Absolut. Absolut. Asta este prevăzut, lucrul ăsta face posibil inclusiv organizarea procesului de muncă cu angajatorii. Ieri am avut o discuție foarte bună cu reprezentanții Coaliției pentru dezvoltarea României care întrunește mulți mari angajatori din zona de servicii sau desfacere a diferitelor categorii de produse și au fost foarte multe întrebări exact în acest sens.
Ei trebuie să aibă și un interval de timp în care să se pregătească pentru tipul acesta de activitate și încercăm să facem excepție pentru cei care desfășoară activități unde sunt foarte puțini angajați, care nu intră, însă, în contact cu persoane, de exemplu cei care lucrează în zona serviciilor, trebuie să te întâlnești cu un număr mare de persoane. Deci discutăm de activități care nu presupun activități deosebite”.
{module G+articles}

