România se îndreaptă către scenariul 3
Astfel, România a înregistrat vineri, 13 martie 2020, cele mai multe cazuri de până acum de persoane contaminate cu noul coronavirus confirmate într-o singură zi : 34.
Potrivit sursei citate, este vorba despre un copil de un an din Bacău, contact cu mătuşa venită din Italia în 3 martie. Mătuşa este asimptomatică, urmând testarea acesteia.
O femeie de 41 ani, din Iaşi, care lucrează în Mureş, a venit din Dubai în 8 martie şi face naveta Iaşi-Bucureşti. Din 9 martie a mers la serviciu.
Celelalte cazuri sunt o femeie de 64 de ani, din Neamţ, venită din Italia în 9 martie, o femeie de 41 ani, din Iaşi, sosită din Franţa şi care este internată în Spitalul de Boli Infecţioase Iaşi din 13 martie, o femeie de 27 ani, din Caraş-Severin, sosită din Italia în 10 martie şi care este carantinată în Dâmboviţa şi un bărbat de 55 ani din Caraş-Severin, venit din Italia, carantinat în Dâmboviţa.
Bilanțul total al celor care au fost depistați cu acest virus ajunge la 95, astfel că România se îndreaptă către scenariul nr.3 elaborat de autorități, acela când numărul bolnavilor va depăși 100. Șase dintre acești 95 de pacienți s-au vindecat între timp.
102 persoane infectate cu coronavirus. România intră în scenariul al treilea
{module G+articles}

