Șoferul unui autoturism Tesla pe pilot automat surprins dormind la volan, în trafic. Cum s-a scuzat față de polițiști
Când un polițist l-a oprit în apropierea limitei dintre Wisconsin și Illinois, acesta a văzut „că șoferul era culcat și nu se uita la drum”, se spune în comunicat, potrivit CNN. Polițistul a urmărit mașina Tesla pe o distanță de aproximativ 3 kilometri, cu girofarul și sirena activate, înainte ca șoferul să-și dea seama că este vizat.
„Te-am urmărit vreo două mile și dormeai”, se poate auzi pe înregistrarea camerei polițistului. „M-am uitat la tine și aveai ochii închiși. Înțeleg că ai pilot automat, dar dacă s-ar întâmpla ceva nu ai fi capabil să iei decizia de a te opri.”
Tot pe înregistrarea camerei șoferul este surprins spunând de mai multe ori că era obosit, dar nu dormea. El a mai spus că se îndrepta spre serviciu atunci când a fost oprit.
Polițiștii i-au dat șoferului o amendă pentru conducerea neatentă și au dispus remorcarea autoturismului Tesla sub pretextul că șoferul nu poate opera vehiculul. FOTO: Departament șerifului din Kenosha
{module G+articles}
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

