Sănătate

Un medic din Constanța a murit din cauza coronavirusului

Medicul, în vârstă de 62 de ani, a lucrat la Spitalul Județean Constanța până în data de 6 aprilie, când a demisionat. O zi mai târziu a fost confirmat cu COVID-19. Este primul deces al unui medic din România, din cauza coronavirusului.

„Ministerul Sănătății confirmă decesul medicului din Constanța.

Bărbatul, în vârstă de 62 de ani a fost medic cu specialitatea medicina interna până în data de 6 aprilie 2020 în cadrul Spitalului Județean de Urgență Constanța când a demisionat.

În data de 7 aprilie a debutat simptomatologia COVID 19, iar în data de 8 aprilie 2020 a fost internat în Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța, acolo unde a și fost confirmat pozitiv în aceeași zi.

În 11 aprilie 2020, după ce stare de sănătate s – a agravat, a fost transferat la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș unde a decedat în data de 21 aprilie 2020”, se arată într-un comunicat transmis de Grupul de Comunicare Strategică.

Decesul doctorului din Constanța este cel de al 508-lea deces din România, din cauza bolii Covid.

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.