VIDEO 46 de oameni au fost găsiți morți într-un camion, în Texas
Alți 16 oameni au fost găsiți în viață, printre aceștia fiind patru copii, care sufereau de insolație și epuizare, scrie BBC.
Trei suspecți au fost reținuți în legătură cu aceste decese. Încă nu este clar cum au murit oamenii, dar San Antonio, la fel ca o mare parte din Texas, s-a confruntat cu un val de căldură intens în ultima perioadă. Cea mai apropiată trecere a frontierei se află la circa 230 de kilometri distanță.
{module G+articles (2)}
O scenă îngrozitoare
„Au avut familii… și probabil că încercau să găsească o viață mai bună”, a spus primarul din San Antonio, Ron Nirenberg. „Nu este nimic altceva decât o tragedie îngrozitoare”.
Camionul a fost găsit după ce echipele de intervenție au fost chemate printr-un apel care semnala găsirea unui cadavru, a declarat șeful pompierilor din San Antonio, Charles Hood.
{youtube}H35afAcXFxg{/youtube}
{youtube}R19koWdFbJI{/youtube}
{module ADSKeep Article}
{module G+articles}
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

