Actualitate

Ziua Națională, sărbătorită la Slatina

1 decembrie la slatinaPrintre cei prezenţi la manifestări s-au numărat prefectul de Olt, Angelea Nicolae, subprefectul Florin Dumitru, preşedintele Consiliului Judeţean Olt, Marius Oprescu, cei doi vicepreşedinţi ai instituţiei, Virgil Delureanu şi Ioan Ciugulea, primarul municipiului Slatina, Emil Moţ, împreună cu viceprimarii Gigi Vâlceleanu şi Claudiu Stăncioiu, senatorul Renică Diaconescu, deputatul Marius Iancu, reprezentanţi ai instituţiilor Ministerului Afacerilor Interne şi Ministerului Apărării Naţionale din teritoriu şi ai Bazei Militare 99 Deveselu, şefi şi reprezentanţi ai instituţiilor deconcentrate, membri ai organizaţiilor judeţene.

„Într-o lume a globalizării, cred că păstrarea identităţii naţionale este foarte importantă. Tocmai de aceea, trebuie să avem grijă de Ziua Naţională a României, dar şi de celelalte zile cu specific românesc şi să le cinstim aşa cum se cuvine. La mulţi ani, România! La mulţi ani, români! La mulţi ani, olteni! Să avem în continuare o viaţă mai bună”, a declarat Marius Oprescu, preşedintele CJ Olt.

„Un gând plăcut pentru români transmit în această zi de sărbătoare. La mulţi ani, slătinenilor! La mulţi ani, români! La mulţi ani, români de pretutindeni! La mulţi ani, dragii noştri! Sper să urmeze ani din ce în ce mai buni pentru noi, românii, şi pentru România!”, a transmis Emil Moţ, primarul Slatinei.

{module G+articles}

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.