EconomieNaționalRecomandate

Bolojan: Absolvenţii de medicină ar trebui să lucreze câţiva ani în România

Premierul Ilie Bolojan a declarat marți, la Parlament, că absolvenţii facultăţilor de medicină de stat ar trebui să rămână să lucreze în România pentru o perioadă minimă, după absolvire. „Dacă beneficiezi în ţara noastră de o pregătire medicală completă – studii la buget şi rezidenţiat plătit de stat – ai o obligaţie faţă de această ţară”, a spus Bolojan, la dezbaterea cu primarii organizată de Adunarea Generală a Asociaţiei Comunelor din România.

Perioadă minimă de practică

Premierul a subliniat că perioada recomandată ar trebui să fie de câţiva ani – doi, trei, patru sau chiar cinci ani – în care tinerii medici să activeze în unităţi medicale din România. „Dar haideţi să punem asta în practică”, a adăugat Bolojan, citat de Agerpres.

Situaţia medicilor în România

Ilie Bolojan a atras atenţia asupra dezechilibrului dintre rural şi urban şi a numărului mare de absolvenţi care aleg să lucreze în străinătate. În prezent, România are aproximativ 7.000 de absolvenţi ai facultăţilor de medicină, însă doar 1.000 activează în sistemul public. Restul ajung să profeseze în alte ţări, ceea ce afectează accesul pacienţilor la servicii medicale în zonele rurale şi în oraşele mici.

Distribuţia medicilor în teritoriu

„Trebuie să avem curajul să luăm decizii care uneori nu sună bine public, dar sunt necesare. Este nevoie să distribuim medicii acolo unde lipsesc – în ruralul mai îndepărtat şi în oraşele mici”, a explicat Bolojan. Astfel, statul ar putea garanta că resursa medicală formată aici contribuie efectiv la sănătatea populaţiei din România.