Cod galben de caniculă în cinci judeţe şi Bucureşti, pe parcursul zilei de vineri
Potrivit meteorologilor, în cursul zilei de vineri, în sudul Olteniei şi sud-vestul şi centrul Munteniei va fi caniculă şi disconfort termic, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime vor fi de 35-37 de grade.
Sunt vizate de atenţionare judeţele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov şi municipiul Bucureşti.
De asemenea, ANM semnalează că vineri vor fi manifestări de instabilitate atmosferică în special în zonele de munte.
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

