EvenimenteExterne

Tragedie pe autostrada M1 din Ungaria: Trei români au murit, iar un al patrulea este grav rănit

Un accident devastator petrecut în Ungaria, pe autostrada M1, a curmat viețile a trei români, în timp ce un al patrulea a supraviețuit cu răni grave. Incidentul a avut loc duminică, în apropiere de localitatea Herceghalom, iar autoritățile maghiare au intervenit cu ambulanțe și elicoptere pentru a salva ce se mai putea salva.

Mașina s-a izbit de parapet și a fost proiectată într-un șanț

Potrivit informațiilor furnizate de Serviciul Național de Ambulanță din Ungaria, autoturismul în care se aflau cei patru români a intrat cu viteză într-un parapet de pe marginea autostrăzii, după care s-a răsturnat într-un șanț. Impactul violent a fost atât de puternic încât două dintre victime au fost proiectate în afara mașinii. Toate cele patru persoane se aflau în drum spre Franța, unde urmau să înceapă un nou loc de muncă.


Elicoptere și ambulanțe mobilizate de urgență

La fața locului au intervenit de urgență mai multe ambulanțe și două elicoptere de salvare, într-o încercare disperată de a salva viețile victimelor. Din păcate, trei dintre pasageri au murit pe loc din cauza rănilor incompatibile cu viața. Autostrada a fost complet blocată la ieșirea spre Zsámbék-Herceghalom, iar din cauza celor opriți să filmeze, s-au format cozi de mai mulți kilometri.


Cine sunt românii implicați în accidentul din Ungaria

Informațiile din presa locală indică faptul că cei trei bărbați decedați erau originari din județul Olt. Aceștia plecaseră spre Franța în căutarea unui trai mai bun. Din păcate, călătoria lor a fost curmată brusc, într-un accident rutier tragic, care a șocat comunitatea locală.

Persoanele decedate din accidentul produs duminică în țara vecină sunt din comuna Fălcoiu. Acest lucru reiese din postările apărute pe mai multe pagini de socializare, printre care Gazeta de Fălcoiu și Parohia Fălcoiu.

„TREI TINERI DIN FĂLCOIU, MORȚI ÎNTR-UN ACCIDENT ÎN UNGARIA. În apropierea localității Gyor, din Ungaria, Borta Ștefan (Fănel Firică) și frații: Costea Marian și Costea Ștefan, care plecaseră la muncă în Franța, cu un autoturism cu numere de înmatriculare de Maramureș, au decedat în urma unui tragic accident de circulație pe autostrada M 1 din țara vecină. Autoturismul a lovit violent un parapet și apoi a ajuns într-un șanț, doi dintre ei fiind aruncați din mașină, în urma impactului”, este postarea de pe Gazeta de Fălcoiu.

„AJUTOR PENTRU REPATRIEREA FRAȚILOR COSTEA ȘTEFAN ȘI MARIAN, MORȚI ÎN TERIBILUL ACCIDENT DIN UNGARIA. Contul este pe numele Costea Viorica, mama lor. Distribuiți cât mai mulți pentru a ajuta familiile celor doi!”, se arată și pe Parohia Fălcoiu.


Singurul supraviețuitor a fost transportat cu elicopterul la spital în Budapesta

Supraviețuitorul accidentului este un bărbat de 50 de ani din județul Maramureș. Acesta a fost preluat de echipajul medical în stare gravă și transportat de urgență cu un elicopter la o unitate medicală din Budapesta. Medicii au confirmat că este în stare stabilă, suferind traumatisme la cap și contuzii toracice, însă viața lui nu este în pericol în acest moment.


O călătorie spre un nou început, încheiată tragic

Accidentul tragic de pe autostrada M1 scoate din nou la iveală riscurile majore ale neatenției sau vitezei excesive la volan, mai ales pe drumuri de mare viteză. Cei patru români visau la un nou început în Franța, însă pentru trei dintre ei, drumul s-a încheiat dramatic, înainte de a-și putea construi viitorul.


Ancheta este în desfășurare

Poliția din Ungaria a demarat o anchetă completă pentru a stabili circumstanțele exacte ale accidentului. Autoritățile analizează viteza autoturismului, eventuale defecțiuni mecanice și starea de oboseală a șoferului. În paralel, autoritățile române cooperează pentru repatrierea trupurilor neînsuflețite și sprijinirea familiei supraviețuitorului.

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.