VIDEO Patru descinderi în Olt într-un dosar de evaziune fiscală și spălarea banilor
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt, împreună cu polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Olt, au desfășurat miercuri, 5 noiembrie 2025, o serie de 15 percheziții domiciliare la persoane fizice și juridice din patru județe, inclusiv Olt, și în București. Acțiunea vizează un dosar penal pentru evaziune fiscală și spălarea banilor în domeniul deșeurilor reciclabile.
Dintre cele 15 descinderi, patru s-au desfășurat în județul Olt, cinci în Ilfov, câte una în Gorj și Constanța, și patru în Capitală. La acțiune au participat și efective ale IPJ București, IPJ Ilfov, IPJ Gorj și IPJ Constanța, sprijinind polițiștii olteni.
Potrivit anchetei, faptele s-au comis între 2022 și 2024, când reprezentantul unei firme din Olt a achiziționat deșeuri reciclabile de la persoane fizice, în scopul fraudării bugetului de stat prin obținerea de subvenții și înregistrarea unor operațiuni fictive de vânzări și achiziții. Ancheta vizează 15 persoane – trei fizice și 12 juridice – iar prejudiciul estimat se ridică la aproape 29 milioane de lei.
„Din cercetările efectuate a rezultat că societatea comercială a justificat achizițiile prin documente, fără a preda efectiv cantitățile de deșeuri. În cadrul anchetei, au fost puse în executare două mandate de aducere pentru audieri. Prejudiciul estimat este de 28.892.903 lei.”, se arată în comunicatul Parchetului Olt.
Perchezițiile fac parte din operațiunea Jupiter, coordonată de Parchetul de pe lângă ICCJ și Inspectoratul General al Poliției Române, fiind parte a măsurilor generale de combatere a infracționalității economice și nu numai.

