Peste 2300 de cazuri cu viroze şi pneumonii
Potrivit datelor DSP Olt, săptămâna trecută au fost raportate 1.656 de cazuri de afecţiuni respiratorii, din care, 47 internări, şi 643 de penumonii, 93 de pacienţi fiind internaţi în spital, cei mai afectaţi fiind copiii şi adolescenţii.
Peste 5.600 de olteni s-au imunizat împotriva gripei.
Specialiştii DSP Olt spun că vaccinarea antigripală rămâne cea mai sigură şi eficientă măsură profilactică. La nivelul judeţului au fost distribuite 19.320 de doze de vaccin antigripal, în două tranşe, pentru vaccinarea grupelor considerate la risc, din care s-au realizat 5.658 doze.
Autorităţile aşteaptă ca în noiembrie să mai primească peste 33.000 de doze de vaccin antigripal.
{module G+articles}
Susține jurnalismul independent
De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.

