ActualitateSănătate

Zeci de olteni au ajuns la spitale după ce au fost înțepați de căpușe

În județul Olt, căpușele au început să facă ravagii, iar zeci de olteni s-au prezentat deja la spitalele din Slatina și Caracal pentru a primi îngrijiri medicale după ce au fost mușcați de aceste insecte.

Conform informațiilor furnizate pe 25 aprilie 2025 de Direcția de Sănătate Publică Olt, de la începutul anului până acum, peste 40 de persoane au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slatina și Spitalul Municipal Caracal din cauza înțepăturilor de căpușe. Mai exact, 46 de cazuri au fost raportate, dintre care 30 la Spitalul Județean din Slatina, cea mai mare unitate medicală a județului.

Autoritățile fac apel la populație să respecte câteva recomandări pentru prevenirea expunerii la căpușe. Acestea includ evitarea zonelor cu iarbă înaltă și arbuști, dar și a pădurilor, locuri cu risc ridicat de prezență a căpușelor. De asemenea, se recomandă purtarea de haine deschise la culoare, care fac insectele mai ușor de observat, și aplicarea de spray-uri împotriva insectelor. După orice excursie în natură, este importantă verificarea atentă a hainelor, bagajelor și a corpului pentru căpușe. În plus, animalele de companie trebuie protejate cu produse speciale recomandate de medicii veterinari pentru a preveni infestările cu căpușe.

DSP Olt a subliniat în comunicatul remis că „creșterea numărului de cazuri de îmbolnăviri transmise prin căpușe este favorizată de schimbările climatice, precum fluctuațiile de temperatură și precipitațiile abundente, dar și de vegetația densă din zonele frecventate de oameni.”

Înțepătura de căpușă poate duce la dezvoltarea Borreliozei, o boală infecțioasă cauzată de o spirochetă.

Susține jurnalismul independent

De 14 ani, SlatinaTa documentează realitatea orașului așa cum este. Nu avem în spate trusturi politice, ci doar comunitatea noastră. Dacă munca noastră de zi cu zi îți este utilă, pune umărul la continuarea acestui proiect. O donație simbolică este votul tău de încredere.